Language:  spanish | french | slovak | russian Our official partners:  Partner

Onlineshop

Kreatín zvyšuje rast takzvaných satelitných buniek.

Čo sú to satelitné bunky?

V roku 1961 ich Mauro identifikoval ako kmeňové bunky kostrových svalov. Podieľajú sa na:
• oprave poškodených svalových vlákien (myofibríl)
• zväčšovanie svalových vlákien
• rozmnožovanie svalových vlákien

Satelitné bunky sú vlastne predchodcami nových svalových vlákien:

Ďalšie funkcie:
• udržovanie cytoplazmy = bunková tekutina.

Cytoplazma je pomocou membrán rozdelená na mnoho rozlicných oddelení alebo organel, umožnujúc priebeh rozličných metabolických procesov na obmedzenom priestore. Bunková kostra slúži ako podporná konštrukcia a transportné médium.

Tvorba nukleotidov = zdroj energie svalov.

Satelitné bunky sú umiestnené medzi sarkomérou a M a Z membránami. Sarkoméra = minimálna funkčná jednotka svalového vlákna a tým aj svalu.
Tu sa vytvárajú nové svalové vlákna.
Kreatín zvyšuje aktivitu satelitných buniek. Výsledkom je väčší rast svalov, ale len v kombinácii s intenzívnym tréningom.

Náš ukážkový tréningový program si pozrite tu.

Workout

 

Armáda satelitných buniek

Satellite cell

Vo vnútri ľudského tela sú za rast a údržbu svalov, okrem iných, zodpovedné takzvané satelitné bunky. Len si predstavte armádu chlapov zodpovedných za opravy a čistenie (satelitné bunky) rozmiestnených medzi jednotlivými svalovými vláknami vo vašich svaloch.

Pokiaľ sedíte na pohovke vaša armáda vedie v kasárňach pohodlný život a – presne tak ako vy – je v stave pokoja. Jej jediná úloha počas tohto času je udržiavať infraštruktúru (vaše svaly), podobne ako upratovanie vášho bytu.

Ale ak na druhej strane vykonávate fyzickú prácu ako je cvičenie alebo len mierny kondičný tréning, vaša armáda sa aktivuje. Príčina zvýšenej aktivity vašej servisnej a upratovacej armády je chaos spôsobený záťažou (v skutočnosti mikroskopicky malými zraneniami) vo vašom svale. Preto sa armáda satelitných buniek rozdeľuje na roty. Prvá rota sa vracia do kasárne (stav odpočinku) na udržiavanie základnej infraštruktúry. Druhá rota naopak upratuje neporiadok spôsobený záťažou: opravuje poškodené svalové vlákna (regenerácia) a pripravuje na budúcu záťaž (rast svalu, tiež nazývaný hypertrofia)!

Experimenty na zvieratách dokázali, že počet svalových vlákien sa môže zvýšiť (hyperplázia).

V skutočnosti vy velíte vašej armáde satelitných buniek! Pravidelný silový a kondičný tréning pripraví vašu armádu do boja!